Wednesday, July 12, 2017

Kroger: top deals 7/12/17!

Some of the best deals going on at Kroger this week!

New to couponing at this store?  Go here for a detailed "how-to" explanation! Remember that prices may be regional, so your store may have a different price than what we put here.

Make sure you join our Facebook group, as well as follow us on Twitter, Instagram, and Pinterest, to get updated with the latest deals as soon as they are posted, as well as see extra deals unique to the group!

FREE items with Clicklist!

Free Friday Download - Quaker Overnight Oats

Kroger Home Sense Items (Buy three = $1 catalina)
  • Home Sense toothpicks, 250 count ($.49)
    • $.16 each wyb three, after catalina
  • Home Sense Plasticware, 24 count ($.99)
    • $.66 each
V8 Splash, 64 oz
  • Buy two for $1.99 each ($3.98)
  • Use a $1/2 printable coupon ($2.98)
  • OOP cost = $2.98 for two, or $1.49 each!
L'Oreal Expert shampoo/conditioner, 12.6 oz
  • Buy four for $3.99 each ($15.96)
  • Use four $2/1 printable coupons ($7.96)
  • Pay $7.96 at the register and get a $3.75 cat
    • Buy 2 = $1.25 catalina on your next offer
    • Buy 3 = $2.50 cat oyno
    • Buy 4 = $3.75 cat oyno
  • OOP cost = $4.21 for four, or about $1.05 each!
Enjoy Life Foods Items
  • Buy two Morsels, 9-10 oz for $3.69 each ($7.38)
  • Buy two Chocolate Bars, 1.4 oz for $1.59 each ($10.56)
  • Use $1.50/1 printable coupons ($7.56)
  • Pay $7.56 at the register and get a $3 cat ($4.56)
    • Buy 2 = $1 catalina on your next offer
    • Buy 3 = $2 cat oyno
    • Buy 4+ = $3 cat oyno
  • Submit two $1/1 Ibotta rebates, limit 2 ($2.56)

  • Submit a $.75/1 Mobisave rebate ($1.81)
  • OOP cost = $1.81 for four, or about $.45 each!
Prego Sauce, 24 oz
Fabuloso Cleaner, 128 oz
Carnation Breakfast Essentials Powder Drink Mix, 10 count
  • Buy four for $4.50 each ($18)
    • Must buy in multiples of three with other breakfast items
  • Use two $2/2 printable coupons ($14)
  • Pay $14 at the register and get a $3 cat
    • Buy 2 = $1 catalina on your next offer
    • Buy 3 = $2 cat oyno
    • Buy 4 = $3 cat oyno
  • OOP cost = $11 for four, or about $2.75 each!
General Mills Products (scenario possibility)
  • Buy two Cheerios, 18 oz for $2.49 each ($4.98)
    • Must buy in multiples of three with other breakfast items
  • Buy two Nature Valley granola bars, 5-12 count for $1.79 each ($8.56)
    • Must buy in multiples of three with other breakfast items
  • Buy five Pillsbury Grand! biscuits, 8 count for $.99 each ($13.51)
    • Must buy in multiples of three with other breakfast items
  • Buy three Totino's Party Pizzas, 11.5 oz for $1.19 each ($17.08)
  • Buy five Yoplait yogurt cups, 6 oz for $.60 each ($20.08)
  • Use two $.50/1 Cheerios printable coupons ($19.08)
  • Use two $.50/1 Nature Valley printable coupons ($18.08)
  • Use a $1/3 Totino's digital coupon ($17.08)
  • Pay $17.08 at the register and get a $5 cat
    • General Mills catalina includes
      • Cheerios, Lucky Charms, Cinnamon Toast Crunch, Reese's Puff's, and other cereals
      • Nature Valley bars
      • Yoplait yogurt cups, Go-gurt, Kids
      • Old El Paso
      • Totino's
      • Pillsbury refrigerated baked goods
    • Spend $10-$14.99 = $3 catalina on your next offer
    • $15-$19.99 = $3.50 oyno
    • $20+ = $5 oyno
  • OOP cost = $12.08 for 17 items, or about $.71 each!
Here are some printable coupons you could use:
Kroger large eggs, 12 count
  • Buy one for $.77 and pay at the register
  • Submit a $.25/1 CO51 rebate
  • OOP cost = $.52 for one!
Turkey Hill Natural Ice Cream, 48 oz
Do you have any crazy deals or suggestions you'd like to share with us? Please comment at the bottom of the page! Or feel free to contact us here.


Note: any links in our posts may include affiliate links. Please read our Disclosure Policies here.
Please make sure to double-check store policy and coupon fine print before shopping. Please follow all coupon rules.